Prvý žilinský petangový klubPrvý žilinský petangový klub

O guliach

Pétanque sa hrá s kovovými guľami, ktorých rozmery sú stanovené pravidlami. Ich priemer môže byť medzi 70,5 mm až 80 mm a hmotnosť 650 až 800 g. Gule teda môžu mať rôznu veľkosť, rôznu hmotnosť ale aj rôzne vzorovanie na povrchu. Podľa čoho si gule vybrať?

V zásade môžme rozlíšiť gule na dve základné kategórie:

Pri neznačkových guliach si príliš vyberať nemôžeme. Sú to vlastne gule, ktoré sa u nás dajú kúpiť najmä v hypermarketoch, v rôznych baleniach po 3 ks, 6 ks aj 8 ks. Tieto gule sú pomerne lacné, ale úmerná k cene je aj ich kvalita. Nie sú presne vyvážené, plnené sú niečím, čo v nich začne po čase "hrkať", ale na zoznámenie sa s petangom by mali postačovať. Samozrejme, že pri nich si nemôžeme vybrať ani veľkosť, ani hmotnosť, ani vzorovanie. Aj keď podľa týchto slov to vyzerá tak, že by ste sa mali takýmto guliam veľkým oblúkom vyhnúť, nie je to celkom pravda, pre začiatočníkov (dokonca aj pre niektorých "pokročilých") sú tieto gule postačujúce. Vyrábajú sa v stredných hodnotách, čo sa týka veľkosti, hmotnosti a drážkovania, takže by mali byť akési univerzálne.

Lepším riešením sú gule značkové. Tie sú vyrobené z kvalitného materiálu, sú presne vyvážené, nemali by zhrdzavieť a pod. Medzi nimi nájdeme tak isto gule lacnejšie, kde si nemôžeme vyberať veľkosť a hmotnosť, sú to tzv. gule tréningové, alebo rekreačné. Sú určené pre začiatočníkov, alebo pre píležitostné hranie. Sú v podstate drahší a kvalitnejší ekvivalent neznačkových gulí.

Pri značkových (tzv. závodných, profesionálnych) guliach si už môžeme vyberať všetky parametre, gule sú dodávané "na mieru". Základným kritériom je veľkosť gule, tak aby dobre sadla do ruky. Na určenie veľkosti existuje niekoľko pomôcok, jednu nájdete na tomto mieste.

Veľkosť gule si však vyberáme aj podľa toho, čo chceme v družstve hrať. V zásade poznáme 3 rôzne posty:

Umiestňovač používa guľu menšiu (72 - 74 mm), ťažšiu (720 - 740 g) a s výrazným ryhovaním. Strelec, naopak, používa gule väčšie (75 - 76 mm), ľahšie (680 - 710 g) a s jemným ryhovaním, prípadne gule hladké. Univerzálny hráč používa gule, ktorých parametre sú niekde medzi predchádzajúcimi, čiže veľkosť 73 - 75 mm, hmotnosť 700 - 720 g a gule málo ryhované. Tieto hodnoty sú len orientačné a najmä veľkosť gule treba prispôsobiť individuálne. Pri ich zaobstarávaní vám isto poradia ostatní petangisti.

Existuje ešte aj rozdelenie gulí podľa ich tvrdosti, ale to na tomto mieste nebudem rozoberať.

Takže malé zhrnutie na záver:

Pre zoznámenie sa s pétanque sú postačujúce gule neznačkové, prípadne značkové rekreačné a tréningové. To isté platí aj pre občasné hranie napríklad 3x do roka na dovolenke :o). Ak sa však petangu chcete venovať častejšie, je vhodné pomýšľať na gule značkové (rekreačné, tréningové), ak sa mu chcete venovať vážne, tak na gule závodné.

záložka